۵قدم مهم برای سخنرانی


۵قدم مهم برای سخنرانی

images (1)

سخنرانی مهارتی است که همه می‌توانند با تمرین بر آن مسلط شوند. با استفاده تکنیکهایی که در ادامه خواهیم گفت، میتوان یاد گرفت که چطور با اعتماد به نفس صحبت کنید و اجرای بسیار خوبی به نمایش بگذاریم.

تحقیق نشان داده است , فقط کمتر از ۷ کلمات و لغات بکار رفته در واقعیت مفهوم گفتار ما , موجب نقد و پیش آگاهی در دیگران یا منجر به تصمیم گیری آنها می گردد

 

۷% مفاهیمی که شنوندگان از کلمات و گفته های ما برداشت می کنند ازکاربرد لغات حاصل می شود . بنابراین ، وقتی آنها نسبت به گفتار شما داوری دارند ، باور کنید که آنها در مورد پیام گفته شما قضاوت می کنند ، آنها در باره خود شما ، پیام شما ، باور نهفته در پیام شما، احساس شما و هر چیزی نتیجه گیری می کنند ، و ۹۳% بقیه ، از سایر چیزها نشاًت می گیرد بعلاوه از چیزی که شما اغلب بدان طریق رفتار کرده یا عمل می کنید .

از هر چیز باید بگویم که هرچقدر هم در خصوص یک موضوع سخنرانی کرده اید، باز هم نیاز دارید که قبل از ارائه خود مقداری مطالعه نمایید. این مطالعه، علاوه بر بروزرسانی اطلاعات شما، معجزات دیگری هم مثل یادآوری برخی مطالب و تسلط بهتر بر موضوع و دستیابی به ایده های جدید برای تنظیم برنامه سخنرانی شما را به ارمغان خواهد آورد.

حالا که برای سخنرانی آماده اید، نکاتی که در اینجا ارائه می گردد، عملکرد شما را بسیار افزایش خواهد داد.

۱٫ استفاده از وسایل کمک آموزشی نظیر پاورپوینت دقت کنید که در تنظیم پاور پوینت سخنرانی خود، اولا از عکس های جذاب با رنگ های شارپ استفاده نمایید و دوم اینکه از استفاده از متون طولانی جدا پرهیز نمایید وصرفا به درج کلمات کلیدی برای یادآوری رئوس مطالب اکتفا نمایید.

۲٫ بدن و ذهن خود را تنظیم کنید قبل از سخنرانی کمی آب بنوشید. باعث آرامش شما و تنظیم بدنتان می شود. قبل از سخنرانی با یک دوست که حال شما را خوب می کند، تلفنی صحبت کنید. کمی زودتر در محل سخنرانی حاضر شوید. این به شما کمک می کند که هم برمحیط سخنرانی مسلط شوید و هم شناخت بهتری از مخاطبان پیدا کنید.

۳٫ اعتمادسازی کنید شما باید به شکلی شایسته به مخاطبان معرفی شوید. به عنوان یک شخص باسواد، موفق و باتجربه. برای هریک مستندی ارائه نمایید و از مجری برای معرفی جانانه خود، اطمینان حاصل نمایید. مجری نباید شما را از روی نوشته معرفی نماید. این نشان می دهد که شما فردمشهوری هستید. اگر مجری نبود. در یک صفحه پاورپوینت که قبل ازسخنرانی شما در حال نمایش باشد، خود را معرفی نمایید. اما به یاد داشته باشید که همیشه اگر شخص سومی از شما تعریف کنند، باورپذیری بیشتری دارد تا اینکه خودتان این کار را انجام دهید.

۴٫ یخ ها را بشکنید. شروع سخنرانی بسیار در روند کار شما مهم است. یک شروع پر انرژی، با صحبت هایی متفاوت و طنز آلود. مثلا اگر شب جمعه است،از مخاطبان بخواهید برای شادی روح در گذشتکان یک کف مرتب بزنند. اگر فضا سنگین بود میتوانید بعد از آن هم بخواهید برای آمرزششان یک صلوات بفرستند. خلاصه اگر بسیار رسمی و با جملات کلیشه ای شروع کنید، مخاطبان قضاوت خوبی از ادامه سخنرانی شما نخواهند داشت و تا ذهنیتشان تغییر کند، وقت شما به پایان رسیده است.

۵٫ نقشه را باز کنید بسیار مختصر توضیح دهید که به ترتیب روند سخنرانی چگونه خواهد بود و چه مطالبی ارائه خواهد شد و در نهایت چه اتفاق مثبتی برای مخاطبان خواهد افتاد. این موضوع ۲ فایده اساسی دارد. اول اینکه ذهن مخاطب باز شده و از گنگی خلاص می شود. و دوم اینکه انگیزه ای به مخاطبان خواهد داد که تا پایان سخنرانی، حوصله کنند. میثم علیرضایی