جادوری فکر بزرگ ( بخش اول : قدرت ایمان وتقویت باورها و نیروی قلبی در موفقیت)


جادوری فکر بزرگ ( بخش اول : قدرت ایمان وتقویت باورها و نیروی قلبی در موفقیت)

در این مقاله به اینکه نیروی باور چگونه عمل میکند : اعتقاد به اینکه ” من از عهده این کار برمی آیم ” قدرت، مهارت و انرژی لازم را برای موفقیت در اختیارمان میگذارد. هر گاه باور داشته باشیم که میتوانیم کاری را انجام دهیم، روش انجام دادن آن کار پیدا می­شود.

بسیاری از ما ضرب المثل «خواستن توانستن است» را شنیده ایم. اما آیا فقط خواستن موجب توانستن می شود یا در کنار این هدف باید توانایی، شناخت و عوامل دیگری نیز باشد؟

 tips-to-help-you-think-big-750x375

اولین گام: به موفقیت خود ایمان داشته باشید

موفقیت به مفهوم برخورداری از بسیاری مواهب است، موفقیت و یا کامیابی هدف زندگی است و هر انسانی خواهان موفقیت بوده و طالب بهترین چیزهایی است که روزگار می­تواند به او بدهد، شاید گاهی این جملات را شنیده باشید که ” احمقانه است فکر کنیم کوهی را تنها با گفتن <ای کوه حرکت کن> می توان حرکت داد . این غیر ممکن است ”

کسانی که اینگونه می اندیشند، ایمان را با آرزو اشتباه میگیرند. آنها درست می­گویند؛ زیرا با آرزو کردن نمیتوان کوهی را از جا حرکت داد. آرزو به تنهایی، نمی تواند شما را در سویت مدیران شرکتهای بزرگ، یا در خانه پنج خوابه و یا در ردیف صاحبان درآمدهای کلان قرار دهد، اما اگر ایمان داشته باشید حتما موفق خواهید شد.

ایمان اینگونه عمل میکند : اعتقاد به اینکه ” من از عهده این کار برمی آیم ” قدرت، مهارت و انرژی لازم را برای موفقیت در اختیارمان میگذارد. هر گاه باور داشته باشیم که میتوانیم کاری را انجام دهیم، روش انجام دادن آن کار پیدا می­شود.

بی اعتقادی یک نیروی مخرب است، سالها با افرادی که در فعالیتهای گوناگون موفق نبوده اند گفتگو کردم ، دلایل و توجیهات بسیاری در مورد عدم موفقیت آنها شنیده ام هر چه گفتگو جلوتر می رود، حقیقت آشکار تر می شود و آن شنیدن جملاتی از قبیل ” راستش را بخواهی خودم می دانستم که عملی نیست” یا ” حتی پیش از آنکه شروع  به کارکنم، بیم آن را داشتم که…” فکری که ایمانش را از دست داده یا گرفتار شک شده است، پی دلایلی می­گردد تا دودلی خود را توجیح کند. مسبب بسیاری از شکستها، بی اعتقادی و گرایش ناخوداگاه به شکست و نداشتن رغبت چندان به پیروزی است.

واقعیت همان چیزی است که شما تصور می کنید

گاهی اوقات برای رسیدن به موفقیت به یک ایمان بزرگ احتیاج نیست. بسیاری از افراد به موفقیت های بزرگی دست پیدا می کنند، به این دلیل که نمی دانستند آن کار غیرممکن است. گاهی تنها باور نداشتن مشکلات برای پیروزی بر آن ها کافی نیست.

به این داستان کوتاه توجه کنید: دانش آموزی سر کلاس ریاضی خوابش برده بود. وقتی زنگ مدرسه به صدا درآمد، دو مسئله ای که روی تخته نوشته شده بود را یادداشت کرد و تمام هفته را صرف حل کردن آن دو مسئله کرد. سرانجام یکی از آن ها را حل کرد و به کلاس آورد. استاد که بسیار متعجب شده بود از او پرسید چگونه این کار را کردی؟ دانش آموز جواب داد: مگر این تکلیف را برای حل کردن نداده بودید؟ استاد پاسخ داد این دو مسئله را به عنوان مسائل غیرقابل حل ریاضی روی تخته نوشته بودم!!!

این دانش آموز اگر می دانست آن مسئله غیرقابل حل است، هرگز آن را حل نمی کرد. ولی چون فکر می کرد تکلیف هستند و باید آن ها حل کند، درنتیجه راهی برای حل مسئله پیدا کرد بسیاری از مشکلات زندگی ما انسان ها که آن ها را بزرگ می پنداریم، به همین شکل هستند. بعضی وقت ها آن قدر روی مشکل متمرکز می شویم که مدام در فکرمان بزرگ و بزرگ تر می شوند. گاهی نیز آن قدر ادامه می دهیم که خود را به طور کامل درمانده احساس می کنیم.

samuel-zeller-358865-1-750x500

چگونه بر نیروی ایمان خود بیفزاییم

روش اول : به پیروزی بیاندیشید و هرگز به شکست فکر نکنید. در همه جا، سر کار و حتی منزل افکار نوید بخش را جایگزین افکار یاس آور کنید. وقتی با وضعیت دشواری روبرو می­شوید به خود بگویید” موفق خواهم شد” و اجازه دهید روند افکارتان تحت نفوذ شعار “پیروز خواهم شد” باشد.

روش دوم : دایما به خود گوشزد کنید که از آنچه تصور میکنید بهتر هستید. مردم موفق به هیچ وجه خارق العاده نیستند. موفقیت مستلزم هوش برتر نیست و هیچ رمز و رازی ندارد و به بخت و اقبال هم متکی نیست. افراد موفق آدمهایی معمولی هستند که از اعتماد به نفس و ایمان بیشتری برخوردارند. هرگز خود را دست کم نمی گیرند.

به طور کلی اعتماد به نفس مهمترین عامل روانشناختی برای رسیدن به هدف در دنیای کسب و کار است؛ شما ممکن است تمامی توانایی های دنیا را داشته باشید، اما اگر به این توانمندی ها خود اعتماد نداشته باشید، نمی توانید از آن ها برای پیشبرد اهداف و رسیدن به موفقیت بهره ببرید.

روش سوم : بزرگ اندیش باشید. میزان موفقیت شما را میزان بینش شما تعیین می­کند. اگر اهداف کوچک را مد نظر قرار دهید، باید در انتظار نتایج کوچک هم باشید.

خلاصه اینکه تصمیم گیرنده نهایی برای کسب موفقیتهای بیشتر خود شما هستید، همیشه آزمایشگاه مجهزی برای کار و مطالعه در اختیار شما بوده است. این آزمایشگاه محیط پیرامون شماست که از انسانهای بیشمار تشکیل یافته است. در این آزمایشگاه، انواع مختلف رفتارهای انسانی یافت میشود. هنگامی که میتوانید مشغول پژوهشگری شوید و هیچ محدویتی در یادگیری نخواهید داشت و هزینه ای هم به عهده شما نیست، بیشتر مردم تماشاگران خوبی نیستند. یکی از مهمترین اهداف بنده در نوشتن این مقاله ها این است که به شما کمک کنم تا در مشاهده رفتار انسانی و تقویت بینش خود به مهارت تمام دست یابید.از خود بپرسید که چرا فلان شخص آن قدر موفق در حالی که دیگری فقط وقت تلف می­کند؟

چرا مردم با خوش رویی حرفهای یک نفر را قبول می­کنند در حالی که اگر همان حرف ها از زبان شخص دیگری بشنوند کوچکترین اهمیتی به آن نمی دهند؟

در واقع ساده ترین کار مشاهده کردن است، که از آن درسهای ارزشمندی خواهید آموخت.

برگرفته از کتاب جادوی فکر بزرگ

به قلم الهه محمدزاده

بیشتر بدانید: جادوی فکر بزرگ : ( بخش دوم : با عذرتراشی یا بیماری شکست پذیری مقابله کنید)

درباره نویسنده